24 Nisan 2012 Salı

GEÇ KALMIŞ BİR 23 NİSAN YAZISI...

    En son 17 Nisan günü yazmışım. Üzerinden 1 hafta geçmiş. Bu süre içinde internete de girmedim. Dün akşam bakabildim ancak. Birçok blogger arkadaşım 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yazısı yazmış. Hepsini okudum. Hepsi çok güzel... Kimi çocukluk anılarını yazmış, kimi çocuklarının bayram gösterilerinden söz etmiş. Benimki geç kalmış bir bayram yazısı oldu. Amaaaaa... Mazeretim var. Hafta sonu Ankara'daydım:) En azından İstanbullu bir turistin gözüyle başkentin bayram hazırlıklarından bahsedebilirim. 
    Bizim için bayram coşkusu havaalanında farklı ülkelerden gelen küçük çocukları görmemizle başladı. Çantalarını, kostümlerini sürükleye sürükleye taşımaya çalışan bir sürü küçük çocuk :) Ülkemize Çocuk Bayramı'nı kutlamaya gelmişler. Ne kadar güzel... 23 Nisan'ın dünya çocuklarına armağan edilmesi... Ancak bizim Atamız'dan beklenebilecek ne ince bir düşünce... 

23 Nisan için İstanbul'dan Ankara'ya gitmiş minikler
    
Ankara'da olduğumuz süre içerisinde de Anıtkabir'de, eski TBMM'lerde hep çocuklara rastladık. Farklı şehirlerden, farklı okullardan öğrenciler Anıtkabir'i ziyaret ettiler, Atatürk'ün mozolesine çelenkler koydular. Aynı şekilde ilk Millet Meclisi'nde de rastladık çocuklara. Kırmızı-beyaz giyinmiş bir sürü mini mini çocuk... Bayıldım bayıldım :) 
    Anıtkabir, ilk meclis, 2.meclis, Polatlı'daki Sakarya Şehitliği ve Müzesi... Epey bir gezdik. Anıtkabir her hafta sonu olduğu gibi çok kalabalıktı. 23 Nisan günü daha da kalabalıktır eminim. Eski meclislerin kırmızı-beyaz çiçeklerle süslendiğini gördük. Bayrama hazırlık yapılıyordu. Tüm resmi binalarda büyük Türk bayrakları ve Atatürk resimleri asılıydı. Ama TBMM'nin şehri olan Ankara'da caddelerin daha süslü olması gerekirdi gibi geliyor bana. Caddeler bayraklarla, çiçeklerle, pankartlarla, yazılarla süslenmeliydi sanki... 

İlk TBMM çiçeklerle süslenmeye başlamış...
    
Biz pazar akşamı döndük. 23 Nisan günü orada olamadığımız için çok fazla eleştiride bulunmak istemem. Asıl bayram günü nasıl kutlandı Ankara'da bilemiyorum. Meclis'in ve devlet kademesinin resmi törenlerinden bahsetmiyorum. Halkın kutladığı, halkla birlikte gerçekleştirilen törenleri kastediyorum. Televizyon seyretmediğim için görmedim. "Sen de tam gününde dönmüşsün. 1 gün daha kalsaydın bari" diye düşünenler vardır mutlaka şu an:) Bu sefer böyle oldu.Ucundan kıyısından da olsa yakaladık başkentin bayram hazırlıklarını. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Sonsuza kadar coşkuyla kutlansın bu çok özel gün...2 yorum:

  1. paylaşım için teşekkürler hepimiz Atatürkün çocuklarıyız ... bende bloguma beklerim şimdiden teşekkürler,sevgiler...

    http://bensukaya.blogspot.com/

    YanıtlaSil

Yorumu olan?