13 Eylül 2012 Perşembe

YAZ BİTMEDEN BÜYÜKADA


    Sevgili dostum Aslı ile Büyükada'ya uzandık dün. Lefter Sergisi'ni gezdik, Aya Yorgi'ye çıktık, Yücetepe Kır Gazinosu'nda Bozcaada üretimi şarap içip sohbet ettik bol bol. Vakit öyle çabuk geçti ki... Yine aklımızda kalanlarla -Vallaury'nin yapmış olduğu Büyükada Rum Yetimhanesi gibi- döndük şehre...
    Bizim gözümüzden güneşli, denizli, martılı, vapurlu, şaraplı Büyükada görünümlerine ne dersiniz?

    (Bu arada Fenerbahçeli olan benim. Aslı Galatasaraylı. Söylemezsem kızar belki. Ama hakkını yemeyeyim Lefter'i sever. Her futbolsever gibi... Benim de mesela Metin Oktay'ı sevmem gibi... Bu arada bugün Metin Oktay'ın ölüm yıl dönümü. Bu vesileyle anmış olalım kendisini.) 


Ada'nın güzel konakları...
Faytonları...


Zeynep, Perihan ve biz:) 


Aya Yorgi'ye doğru...


    Aya Yorgi Kilisesi... St.George adına yapılmış.    Aya Yorgi Kilisesi, Ortodoks Hıristiyanların hac noktalarından biri. Özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde ziyaret edilirmiş. Aya Yorgi'ye çıplak ayakla yürüyerek ve konuşmadan çıkan insanlar yarı hacı sayılırlarmış. Bu tarihlerde aynı ritüeli gerçekleştirerek kiliseye çıkanlar, orada dileklerini dileyip çan veya anahtar alırlar, dilekleri gerçekleşince de aldıkları objeleri geri getirirlermiş. Bahsettiğim kişiler Ortodoks Hıristiyanlar aslında ama bizden de aynı ritüeli gerçekleştirenler var. Hatta fazlasını yapan var. Aya Yorgi'ye çıkan yolda sık sık Türkçe yazılmış tabelalara rastlanıyor "ağaçlara kumaş vs. bağlamayın" şeklinde. Fakat yine de rastlanıyor kumaş bağlı dallara. Bir de yol boyunca uzayan ipler var. Çünkü bir inanışa göre de kiliseye giden yolu bir makara ipi aça aça çıkarsan -tabi konuşmayacaksın bu arada- sorunların çözülüyor ve dileklerin gerçek oluyormuş. Ha bir de kısmetleri açılıyormuş. Öff! Ben yazarken yoruldum. Millet nasıl suyunu çıkardıysa artık, kilisenin kapısında şöyle bir yazı var.


Aya Yorgi'nin içine göz atalım mı?     Dilekte bulunup kişisel eşyalarını bırakanlar da var. Tokalar, saatler, bilezikler... Koltuk değnekleri de var:(


Bir de böylesi var:) Hızını alamayıp bir de yazılı beyanda bulunmak isteyenler için. 
Aya Yorgi Kilise'nin bulunduğu tepede güzel bir restoran var. Yücetepe Kır Gazinosu... Mola yerimiz bu mekandı. Muhteşem bir manzara eşlik etti bize. 
    Adımızı tahta masalara yazdık:) Aslı-Sezer 2012
Aşağıdaki fotoğraflar da Fenerbahçeli dostlarım için:) Yok yok... Aslında tüm futbolseverler için... Büyükadalı Lefter Küçükandonyadis'in Haziran 2013'e kadar sürecek olan sergisinden... Sergi, Adalar Müzesi Çınar Dergi Alanı'nda.


Sergiyi de gezdik. Artık şehre dönüş vakti... Güneş yavaş yavaş yüzünü gizlemeye başladı. İşte orada, iskelenin ucunda Barış Manço isimli vapur bizi bekliyor. Koştura koştura biniyoruz. Prens Adaları'nın en heybetlisi Büyükada'ya şimdilik veda ediyoruz. 
İstanbul gerçekten çok güzel:)


23 yorum:

 1. Büyükadaya hep gitmek istemişimdir ve şimdi senin resimlerini görünce evet gitmeliyim ilk fırsatta dedim.
  Gelecek bahara artık..

  YanıtlaSil
 2. Sabah sabah bu fotografları görmek ve bundan birkaç sene önce Büyükada'da gezip gördüklerimi tekrar hatırlamak çok güzel:)Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir gün geçirmişsiniz, imrendim yahu :))) O kadar çok gittim Büyükada'ya şimdiye kadar, sayısını hatırlayamıyorum ama bir kere bile Aya Yorgi kilisesine çıkamadım, denk gelmedi. Bakalım, eğer bu yaz bitmeden ben de gidebilirsem adaya, bu sefer ben de çıkmak istiyorum :))

  Fotoğraflar süper :))) En çok da tavşan çıkabilir uyarısının hemen üstündekine bayıldım! :)

  Ben de Fenerbahçeliyim bu arada! :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düş Kızı teşekkürler! Biz arkadaşımla çok güzel gezeriz ve iyi vakit geçiririz. Maşallah diyeyim:)
   Fenerbahçeli olmana da sevindim. Eşim ve en yakın arkadaşlarım hep Galatasaraylı. Çok fena çok:)

   Sil
 4. İlk gezdiğimde büyülenmiştim :)

  YanıtlaSil
 5. O masaya yapismak istedim :-)))Tabii sarapla beraber :-)

  YanıtlaSil
 6. Adalar konusunda bilgim eksik epey.
  Batil inanclar her yerde basa bela demek ki:) Kilise cok güzelmis, özellikle bulundugu yer.
  O masada ben de olsaydim dedim icimden, o manzaraya baksaydim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir gün hep beraber gidelim, İstanbul ve deniz manzaralı sohbetler edelim. Ne güzel olur:)

   Sil
  2. Süper fikir, yapsak söyle bir Istanbul bulusmasi. Ne dersin?

   Sil
  3. Bana her zaman uyar. Mesajlaşalım. Mail atarım, konuşuruz Semicim tamam mı?

   Sil
 7. ah ah ne güzel günmüş ne güzel bir yerde.
  :)

  YanıtlaSil
 8. 1990 yazında adada bir kumarhanede çalıştığım için yazı da orada geçirmiştim. Bir konağın müştemilatıydı bana tutulan ev. Her ne kadar insani şartlar üzerinde bir çalışma tempom olsa da,o yaz süperdi benim için. Adayı sakinleriyle birlikte koklayıp yaşamıştım.resimler süper.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de "yazın burada kiralar ne kadar acaba? Seneye ev tutsak mı?" demeye başladım:) Adalılar günübirlikçilerden çok şikayetçi ama. Broşürler bastırmışlar.
   Teşekkür ederim yorumun için.

   Sil
 9. OOFFFF diyorum baska da birsey demiyorum:)

  Iki kez Heybeli'ye gitmistim simdiye kadar ve hala unutamiyorum o güzelligi.
  Simdi yine gitmis kadar oldum. Resimler harika olmus, bayildim. Hele o manzarada sarap icmek var ya... Aman ne iyi etmissiniz de gitmissiniz Sezer'cim, taa buradan beni bile mutlu etti bu gezi bak:)

  Cok öpüyorum seni, selamlar
  Ayse


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu fotoğraflar biraz da senin için Ayşecim:)
   Türkiye fotoğrafları istediğin aklımızda. Ben de seni öpüyorum.

   Sil
  2. Canim ya.. harikasin sen. Cook tesekkürler!

   Sil

Yorumu olan?