26 Nisan 2012 Perşembe

MEHMET AKSOY... HEYKEL OBURU...

   
  Mehmet Aksoy'la yapılan nehir söyleşi kitabı HEYKEL OBURU'nu yeni bitirdim. Mehmet Aksoy'a ve heykellerine bayılıyorum. Dolayısıyla kitaba da bayıldım. Sanatçının çocukluğu, öğrenciliği, aşkları, Berlin günleri, sanat hakkında düşünceleri, heykel hakkında düşünceleri, devlet büyüklerimizin(!) heykele bakışı ... ve daha bir sürü şey... hepsi var bu kitapta. Bir solukta okudum. Tavsiye ederim.
    Daha önce bilmeyenler nasıl tanıdılar Mehmet Aksoy'u? Yapımı kendisine ait olan Can Yücel'in mezar taşının saldırıya uğramasıyla tanıdılar. Kars'taki İnsanlık Anıtı'na "ucube" denmesi ve yıkımına karar verilmesiyle tanıdılar. Bir de yıllar önce Melih Gökçek'in "tükürürüm böyle sanatın içine" diyerek sanatçının Periler Ülkesinde isimli heykelini kaldırtması ve ardından ceza alması olayı var :( Var da var... Heykel sanatıyla barışamamış ülkemin, amacı sadece heykel yapmak olan, anlaşılmak olan sanatçısı Mehmet Aksoy... Üzüldüm kitabı okurken. Özellikle de şu bölümü okurken... "Bir heykeltraş için, heykel dikmek, açık havaya, bir şehre heykel dikmek en büyük onurdur aslında." Bu sözleri okurken Kars geldi aklıma... İnsanlık Anıtı geldi aklıma... "Ucube" sözünün yaralıyıcılığı geldi aklıma...

    
    Olsun... Anlayan anlar onu. Heykellerini... Yine kitaptan okudum ki bir hayali var Aksoy'un... Boğazın girişine Boğaz'ın efsanesini yaşatacak bir İo heykeli yapmak... Aynen şöyle diyor: "Boğaz'a girişte, İstanbul'a girerken. Kızkulesi'nin biraz açığında, Sarayburnu'nda mesela... Denizden çıkmış iki ayak üstüne... Olmayacak biliyorum. Ama düşünmek serbest... Düş kurmak serbest..." Evet... Düş kurmak serbest. Umarım bir gün bu hayalini gerçekleştirirsin Heykel Oburu.

   
 Kitabı okuduğum günlerde Mehmet Aksoy'un Tophane-i Amire'deki sergisine de gittik. Yine oğlumla. Vallahi ben aşılamadım:) Benim oğlum gündemi takip eden değişik bir çocuktur. "Ucube" olayına o kadar üzüldü ki o vesileyle tanıdı Mehmet Aksoy'u. Sergisine de bayıldı. Henüz görmemiş olanlara şiddetle tavsiye ediyorum sergiyi.
20 Mayıs'a kadar görülebilir. "50.Yıl Mehmet Aksoy - Zamanın ve Mekanın Suretleri"... Eserlerin bir kısmı Tophane-i Amire Binası'nda, bir kısmı da karşısındaki benim güzelim okulum MSGSÜ-Osman Hamdi Salonu'nda. Üstelik sergi bedava. 
Tam karşısındaki Van-Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi 15 lira iken; Mehmet Aksoy sergisi bedava. Heykelleri doya doya seyredebilirsiniz, dokunabilirsiniz. Dijital değil... Gerçek...


Sergide bunu görebilirsiniz mesela. "EL"


Ya da bunu. "1 MAYIS"
    


İsterseniz bunu. "NAZIM HİKMET"

2 yorum:

  1. Valla Sezer'cim, sen okudugun kitaplari, ya da gezdigin yerleri öyle güzel, keyifli, detayli ama hic sıkmadan ve öyle ilgi cekici anlatiyorsun ki, insan yaziyi bitirdikten sonra hemen aninda o kitabi bulup getirip okumak istiyor. Tutmayin beni:) Steve Jobs yazisinda da hissetmistim aynisini, Baris Manco Müzesi'yle ilgili de. Biraz okumus ya da gidip görmüs kadar oluyor insan o an sanki ve daha fazlasini istiyor. Cok tesekkürler bu güzel paylasimlarin icin.

    Kitap almaya gidildiginde bu da listemizde bulunsun kesinlikle.

    Selam ve sevgiler.

    YanıtlaSil
  2. Çoook teşekkürler. Çok naziksin. Sevgiler benden...

    YanıtlaSil

Yorumu olan?