31 Ağustos 2012 Cuma

BOL FOTOĞRAFLI DUBROVNİK


    Bu yıl yaz tatili için Dubrovnik'e gitmeye karar verdik. Geçen sene yaptığımız Hırvatistan gezimiz sırasında sadece 3 gece kalmıştık ve aklımız orada kalmıştı açıkçası. Malum, Hırvatistan 2013 yılının Temmuz ayında AB'nin 28.üyesi olacak. Şu anda bize vize uygulamayan Hırvatistan'ın önümüzdeki sene ne yapacağı belli değil. O yüzden vizesiz gezinin tadını çıkaralım dedik bu yıl da.
    Herkes Dubrovnik'in güzelliği konusunda hemfikir olsa da, "2 gün yeter orası" için diyenler var. Biz onlardan değiliz. Gündüz merkezdeki veya civardaki plajlardan denize girip, akşam da Eski Şehir'in içerisinde  vakit geçirmeyi seviyoruz. Bu yaz 1 hafta kaldık ama yine aklımız ve gönlümüz Eski Şehir'in tarih kokan sokaklarında, pırıl pırıl Adriyatik'te ve sıcakkanlı Hırvat insanında kaldı.
    Geçen yıl Hırvatistan ve Saraybosna konusunda ayrıntılı bir yazı yazdığım için (buradan okuyabilirsiniz) bu sefer bol fotoğraflı bir post hazırladım. E buyurun o zaman...
    

    Bernard Shaw "kim ki yeryüzünde cenneti görmek istiyor, Dubrovnik'e gelsin" demiş. O yüzden bizim kaldığımız apartın bulunduğu sokağa Bernard Shaw'ın ismi verilmiş.


 
   Bilindiği gibi Dubrovnik Adriyatik kıyısında yer alıyor. Deniz pırıl pırıl. Dubrovnik'in merkezinden denize girmek isteyenler ya Banje Plajı'nı tercih ediyorlar, ya da Buza Plajı'nı. Banje'nin kumsalı var. Buza ise kayalıklara kurulmuş ilginç bir plaj. Merkezden biraz uzaktaki Lapad, Gruz ve Babin Kuk gibi bölgelerde de plajlar mevcut. Üstelik bu plajlar hem yeme içme açısından, hem de şezlong ve şemsiye kiralama açısından daha ucuz. (Şemsiye ve şezlong kiralamak hiçbir yerde zorunlu değil) Bir de civar adalardan denize girilebilir ki, bunlar Lokrum, Mljet gibi adalar. Biz iki yılda hepsini denedik diyebilirim.

 
Babin Kuk

Eski Liman


   
    Gündüzleri genelde denizde vakit geçirip akşamları Eski Şehir'de (Old Town) alıyorduk soluğu. Old Town, Dubrovnik'in Ortaçağ dokusunun korunduğu, her yıl binlerce turist çeken bölgesi. Geçen yıl aynen şöyle yazmışım Old Town hakkında:     " Ortaçağ'dan kalma Eski Şehir'den çok etkilendik. Okuduğum romanlar geldi aklıma. Akşam olup da şehrin merdivenli ara sokaklarında gezerken her an önümüze elinde feneri, sırtında peleriniyle eski zamanlardan birileri fırlayacakmış gibi hissettim. Taş sokaklar, taş evler, taş merdivenler... Kentin dokusunu bozmadan yerleştirilmiş restoranlar, kafeler... Tarihi kıyafetleriyle eski zaman çalgılarını çalan müzisyenler... Bir köşede koca bir piyano. Diğer tarafta içi farklı miktarlarda doldurulmuş şişelerle müzik yapan bir adam... Caz... Blues..." 
    
Temmuz ve Ağustos ayları Dubrovnik için festival zamanı. O yüzden her köşede bir etkinlik var. Geçen sene oğlumun her akşam hayranlıkla dinlediği bir grubun elemanları bizimkini tanıdılar:) Bu sene de adamların başından ayrılmadı. Sohbet, muhabbet... Orhun'a CD hediye ettiler "sen bizim fanımızsın" diyerek:) Hırvatlar sahiden sıcak insanlar. Türk futbolu ve Türk dizileriyle ilgililer. Zannediyorum bütün kış Türk dizisi seyrediyorlar. Bu yıl da Türk olduğumuzu öğrenince başladılar "Aşk-ı Memnu, Fatmagül, Ezel, Beren, Kıvanç" diye saymaya:) Bir de Kenan Doğulu ve Tarkan... Ama en çok Kıvanç'a hayranlar. Ezel fırtınası da hala sürüyor. Televizyonlarda Muhteşem Yüzyıl'ın fragmanları dönüyordu. O da yeni başlayacakmış. 
Orhun ve kankaları:)
    
Eski Şehir'in kalbi Luza Meydanı. Meydana giden ana damar ise Stradun denen ana cadde. Bu ikisi hep şenlikli, hep eğlenceli. Herkes gülüyor, dans ediyor... Kalabalık, müzik, kahkaha... Sağında, solunda yüzlerce yıllık binalar... Ne yalan söyleyeyim Türkiye'nin ağır gündeminden uzaklaşıp, o ortamı yaşamak iyi geldi. 
    Şimdi biraz Stradun'a, Luza ve Gundulic Meydanları'na bir göz atalım.

Sağda Başpapaz Sarayı, sol uçta St.Aziz Vlas Kilisesi, tam karşıda Sponza Sarayı


Arkadaki bina Sponza Sarayı. Sağda tarihi çan kulesi.

Aziz Vlas Kilisesi. Merdivenleri çok popüler.Sponza Sarayı önünde bir etkinlik.

Gundulic Meydanı


Orlando Sütunu (Dubrovnik'in bağımsızlığı için çarpışmış olduğu söyleniyormuş ama işin aslı öyle değilmiş meğer)

Sur turuna başlayanlar
Küçük Onofrio Çeşmesi


Nöbet değişimine giden sembolik askerler


Festival Zamanı. Ve özgürlük... Tarihleri boyunca çok önem vermişler. Her yerde Libertas yazıyor.

    Hırvatistan Sutopu takımı Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanmış. Dubrovnik'le de bir ilgisi olsa gerek ki bir akşam kutlama yapıldı. Meydan süslendi, ışıklandırıldı. Sutopu takımının oyuncuları klasik otomobillerle meydana girdiler. Sonrasında şarkılar, türküler... Coştular. İyi oldu, bize de denk geldi:) Türkiye'ye dönünce bir de okuduk ki gazetelerden... Bizim altın madalya kazanan sporcularımız havaalanında az sayıda kişi tarafından karşılanmış:( Yaaa... İşte böyle bizim memleket.

Londra Olimpiyatlarında altın madalya kazanmış olan sutopu takımı

   
Sporcuları görebilmek için uygun bölgede konuşlanan Orhun...
  Her akşam St.Fransisken Kilisesi'nin önünde numayiş vardı. Kilise binasının duvarındaki şu taşın üzerinde kim daha fazla duracak diye... Bilmemkaç saniyeden fazla duranın dilekleri gerçek oluyormuş. Ama kimse bilmiyordu. Herkes birbirine "ne oluyor burada?" diye sorup, denemeye girişiyordu. Fakat biz Türkler, Gülhan'ın Galaksi Rehberi sayesinde o taşın üzerinde birkaç saniye durabilenin dileklerinin gerçek olacağını biliyoruz:)) Sağ olasın Gülhan'ın Galaksi Rehberi:)


    
    Şansını deneyen bizim oğlan... Pek başarılı olduğu söylenemez:)


    
    Bir gün... Bir akşamüstü... Teleferikle Dubrovnik tepelerine çıktık. Eski Şehir'i bir de yüksekten seyrettik. İyi ki çıkmışız. Manzara şahaneydi.
    İşte şununla tırmandık tepelere...
Manzara şöyleydi...
   Ve böyle...Tepede bir de Savaş Müzesi vardı. İç Savaş sırasında savunma yaptıkları binayı müze haline getirmişler. Bosna-Hersek'te, Sırbistan'da ve Hırvatistan'da savaş müzeleri, şehitlikler çok fazla. Her an, her yerde savaş gerçeğiyle yüz yüze bırakıyorlar insanları. Neden acaba hem savaşıyoruz, hem de "işte böyle bombalamıştık, böyle bombalanmıştık, işte bakın bunlar ölmüştü" deme ihtiyacı hissediyoruz? İnsanoğlu çok çok tuhaf...


O güzelim sokaklar 1991-1995 yılları arasındaki savaşta Sırplar tarafından işte böyle bombalanmış.
    Dubrovnik'e gidince Eski Şehir'i çevreleyen surlarda gezmeden olmaz. Yavaş yavaş gezersen 2 saat kadar sürüyor fakat bir yandan şehrin içini izleyerek, bir taraftan denize bakıp ve kendini ortaçağ askeri gibi hissedip hayallere dalarak gezmek çok keyifli. (Bu arada sur dedim de aklıma geldi... Game of Thrones'un 2.sezonunun bazı bölümleri bu şehirde çekildi.)Solda Fransisken Kilisesi, sağda Büyük Onofrio Çeşmesi.Biraz da tarihi yapılara ve müzelere göz atalım...

Başpapaz Sarayı. 15.yy


Başpapaz Sarayı


Başpapaz Sarayı

    Dubrovnik'i bir ara Napolyon işgal etmiş. Uzun bir süre de Habsburglar'ın idaresinde kalmış. Bu eşyalar o dönemlerden.


Başpapaz Sarayı


Başpapaz Sarayı
Büyük Onofrio Çeşmesi

Aziz İgnatius Kilisesi 18.yy
Dominiken Manastırı.13.yy

   Bu manastırın müzesinde sergilenen 16.-17.yy. takılarında da görüldüğü gibi Dubrovnik'te kalp figürü çok önemli. hediyelik eşyalarda, afişlerde, her yerde kalp figürü göze çarpıyor.

Arkamdaki tabelada Dominiken Manastırı'nı ziyaret etmiş devlet adamlarının imzaları var. Bizden R.Tayyip Erdoğan ve Süleyman Demirel ziyaret etmişler.
St.Fransisken Manastırı. Bu manastırda Avrupa'nın en eski 3.eczanesi var. 1317 tarihli.
Arkada görülen kısım işte o eczane. Fotoğraf çekmek yasak olduğu için ancak bu kadar görüntüleyebildim.
Eczane için gerekli bitkiler keşişler tarafından işte bu bahçede yetiştiriliyormuş.Sponza Sarayı. Hazine Binası olarak kullanılıyormuş. Bugünlerde hem bir galeri, hem de savaş müzesi olarak kullanılıyor.
Fransisken Manastırı'nın Kilisesi. Petrovic kardeşler imzalı Pieta.
Kentin koruyucusu Aziz Vlas. Sivas'lı bir Ermeni. Kenti koruyor. Bir de insanların boğaz sağlığını. Öyle diyorlar yani. Bu fotoğraf şehrin Pile Kapısı'ndan. Heykelin orjinali Başpapaz Sarayı Müzesi'nde.
Dubrovnik'in tek camisi. Dz Amija. Mescit demek daha doğru aslında. Güney Stradun'da.
    Bu da konakladığımız apartın bahçesi. Dairenin sahipleri çok iyi insanlardı. Bol bol sohbet ettik. (Kendileri de yan dairede yaşıyorlardı çünkü.) Oğulları geçen Aralık ayında İstanbul'a gelmiş ve çok memnun kalmış. Bir akşamüstü kek pişirmişler, bize kek ikram ettiler. Bizi uğurlarken hediye verdiler. Önce ben vermiştim ama:) Topkapı Sarayı'ndan aldığım ve hiç kullanmadığım bir bilezik vardı. Evin sahibi hanımı çok sevince ona hediye ettim. Velhasılıkelam çok memnun kaldık. Merkeze yakın, temiz bir daire. Mail adresini isteyen olursa verebilirim. 


Bu da bahçemizden görülen gece manzarası... Minceta Kulesi...
Dubrovnik'te ne yenir? Bol bol pizza, makarna ve deniz ürünü. (Hatta döner. Vallahi vardı. Ama yapanlar Türk değildi. Tarihçesinden ve Bursa'dan bahsetmişler ama. Takdir ettim.) Biz farklı olarak bu Meksika lokantasını tavsiye ediyoruz. Mexi Cantina. Çok memnun kaldık. Fajitası mükemmel. Old Town'ın hemen dışında. Turist broşürlerinde reklamları var. Kolayca bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Facebook'ta da var:)
    Ne anlatayım başka? Denizi güzel, tarihi dokusu güzel, insanları güzel, tahminimizce gece hayatı güzel bir şehir... Ayrıca kültürel ve sportif etkinlikleri de bol. İnternette Dubrovnik hakkında fazlasıyla bilgi olduğu için (mesela para birimi, iklimi, yemekleri vs.) ben fotoğraflarla anlatmaya çalışayım dedim. Fakat daha fazla bilgi almak isteyen olursa cevaplayabilirim. Bir yere giderken internetten araştırma yapmak adettendir çünkü ve gereklidir. Fotoğraf çok aslında ve anlatmaya kalkarsan anlatacak şey de çok fazla... Biraz daha görüntü ekleyip şimdilik burada keseyim derim ben...
27 yorum:

 1. Ne guzel gezmissiniz, ayaginiza saglik :-)))) Cok begendim, gercekten guzel yermis en onemlisi de pozitif bir yer olmasi sanirim. Zaten deniz kenari olsun bir de tas evleri olsun ben bayilirim hehehe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen. Deniz ve taş evler:) Evlere bakıp bakıp eşime "bak emekli olunca şundan yaptıralım, dur ya da bundan yaptıralım" deyip duruyorum. Tabii deniz kıyısında olacak:) Hayal kuruyorum daha doğrusu:)))))

   Sil
 2. Dubrovnik, aklımda olan bir yer. Fotoğraflardan biraz Malta`ya benzettim, yeme-içme tarzını da.
  Çok güzelmiş gerçekten. Böyle bir yere 1-2 gün gitmek haksızlık olur kanımca. Biz meraklıyız da tarihe, savaş müzesi, şato, kilise, manastır derken yetmez bize birkaç gün:)
  Tam bizim tarzımız bir gezi yaşamışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de hep Malta'yı düşünüyoruz:) Bizim oğlan Ortaçağ ve şövalyelere meraklı. Malta da listemizde. İnşallah görürüz bir gün.
   Teşekkürler Semi.

   Sil
  2. Ufak bir Malta yazım olmuştu. Okumak istersen: http://www.mutlueller.com/search/label/Malta

   Sil
  3. Tamamdır. Görülmüş ve yorum yapılmıştır:) Teşekkürler.

   Sil
 3. çok güzel bi post olmuş eline sağlık cnm, gezmiş kadar oldum :)

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. İyi geldiğine sevindim. Ben de çok severim gezi yazılarını.

   Sil
 5. süper bir tatil olmuş çok da güzel anlatmışınız elinize dilinize sağlık, böyle dolu dolu fotoğraflı yazıları çok seviyorum, ben en çok eski limanı beğendim o gün batımına da bayıldım vallahi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Greta. Ben de çok seviyorum fotoğraflı gezi yazılarını. Geçen seneki yazımda Eski Liman'ın gece manzarası da var:)

   Sil
 6. Benim Alman komsular da gitmislerdi buraya ve dönüste birkac resimler göstermislerdi, ozaman da hosuma gitmisti. Ama senin bu post cok harika olmus, verdigin bilgiler falan... bayildim! Cok güzel bir tatil olmus, sizin adiniza cok sevindim Sezer'cim.
  (Esinle de cok yakisiyorsunuz, maasallah, Allah mutlulugunuzu hic bozmasin canim benim)

  Ben kuzu kuzu bu taraflara da gelmenizi beklicem:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımsın:) İnşallah neden olmasın? Söyledim bak eşime:)

   Sil
 7. Eline sağlık Sezercim:) Nice nice yeni yerlere:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah beraber de olsun bebeğim:)Artsın yani. Plansız kaldık bu aralar:)

   Sil
 8. Ahh Sezerciğim ahh ne de güzel yazmışsın yine. Bana yazdığın yorumu da gördüm az evvel pek mutlu oldum ve sana cevap yazdım. Bazen işlerden fırsat bulamıyorum yorum yazmaya, elimden geldiğince de okuyorum. İyi ki bugün fırsat varken açtım blogunu, yeni yazın fotoğraflar bir harika. Burayı görmeyi ben de çok istiyorum. Umarım bir gün kısmet olur. Daha öyle çok yer var ki görmek istediğim. Güzel kareler yakalamışsın, biz de görmüş kadar olduk. İyi ki gitmişsiniz. Çok sevgilerimi gönderiyorum sana. Böyle güzel seyahatlerinizin de devamını diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Tubacım. Dediğin gibi umarım ikimiz de daha pek çok güzel güzel yerler görürüz:) Ben de sevgilerimi yolluyorum. Öpücükler...

   Sil
 9. bi süredir yok gibiydin sanki.
  gezideymişsin.
  dubrovnik hep duyardım güzel diye.
  güzelmiş sahiden.
  ne çok foto çekmişsin.
  :)
  not aldım.
  giderken uğruycam bu yazına.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveeeet!Gezmelerdeydim:)
   Dubrovnik güzeldir. Biz de ailecek Dubrovnik fahri elçileri gibiyiz:) Ama sevdik ne yapalım? İnsanları da çok iyi.Güzel anılarla döndük. Gideceğin zaman bir de geziyorumları.com'a göz atarsan, orada daha kapsamlı bir yazım var. Hırvatistan başlığı altında bulabilirsin.
   Sevgiler deep...

   Sil
 10. Muhteşem fotolar...Bilgiler harika

  YanıtlaSil
 11. Ne güzel bir gezi olmuş ben gitmek istiyordum şimdi resimlerinizi görünce daha çok merak eder oldum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumları niye beş yıl sonra gördüm bilmiyorum:) Umarım bu süre içinde Dubrovnik'e gitmişsinizdir:)

   Sil
 12. Patients with Systemic lupus Erythematosus SLE dan hormon wanita juga dikaitkan
  dengan permulaan SLE. Your doctor may perform a minor surgery to treat lupus itself doesn't cause cancer. Unlike in the world's seafoods.
  One needs to get a quick gratitude note.

  Check out my page ... Mc Louth lupus doctor

  YanıtlaSil
 13. merhaba

  elinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Dubrovnik'e 2 yıl önce bende gittim. en çok etkilendiğim şey, sokak müzisyenleriydi. Oğlunuz gibi akşam 7 den 11 e kadar sokak müzisyenlerini dinlemeye gittim. Neden bilmiyorum CD lerini almadım. Sonrada isimlerini hatırlayamadım. Geziye ilişin not aldığım defteri de kaybetmişim. Grubun adını verebilir misiniz? Grup üyelerinin bir kısmı değişmiş sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler! Grubun adı Mistrel.

   Sil

Yorumu olan?